חדר בריחה - גטו בריחה, מייצג היסטורי, עם שלל חידות המניעות למציאת "צופן התקווה" 050-2578313

עודכן: 10 באוג׳ 2020

חדר בריחה שהוא גטו בריחה

לראשונה בעולם: חדר בריחה שהוא גטו בריחהחדר בריחה – גטו בריחה נפתח ב"מיני מוזיאון שואה או תקווה" אשר בירושלים ובו מיצג היסטורי - אמנותי עם חידות רבות המניעות את המבקר, עד למציאת "צופן התקווה" שיחבר אותו מבדידותו לעבר החיבור החברתי, כפי שנוצר במרד גטו ורשה. חדר הבריחה - גטו בריחה מיועד גם לילדים והכניסה בחינם


את המיצג יצר עפר אלוני ע"ש שרנקה (עפרה בפולנית) , מעוררת מרד גטו וורשה .

חידוש עולמי: חדר בריחה - "גטו בריחה" מיצג היסטורי, אמנותי מאתגר, נפתח לציבור ב”מיני מוזיאון שואה או תקווה", המיצג ימחיש למבקרים את תחושת הבדידות ויניע את הרצון לחיבור חברתי.

גטו הבריחה בנוי מויזו'אל, סאונד- רכבות וטקסט - הקראה מיומנה של אנה פרנק ומצוואתה של רחל שרנקה זילברברג קופיטו- מעוררת מרד גטו ורשה.

חדר הבריחה נועד להנציח את חיי היהודים תחת שיטת הגטו הנאצי, כשברקע השאלה המתבקשת איך יוצאים מגטו הבריחה? והאם קיים "גטו מנטלי" המבודד אותנו בחיינו?

מספר חידות מניעות את המבקר: 1. מה מטרת הגטו? 2. האם ניתן להתרגל לרע? למה העולם שתק אז? 3. מה ההגדרה של הישרדות? 4. למה העולם שותק היום? 5. מה ההגדרה של הצלחה? ועוד... רק בציון עובר, יקבלו המבקרים את צופן התקווה שיוציא אותם מהגטו.

על הגטו: 

"הפרד ומשול", המטרה של הנאצים, הייתה לבודד את היהודי מהחיים החברתיים באופן כמעט מוחלט עד להשמדתו הסופית. מחיקת כל אפשרות לקשר אל העולם שמעבר לגטו וכן, עידוד של מלשינים יהודים, יודנראטים וקאפויים שהוסיפו לתחושת הבדידות, כי עם מי תשתף את מחשבותייך, כשאתה מוקף במודיעים ומשת"פים.

ההיסטוריה של הגטו באירופה החלה כבר בתחילת המאה ה14 בה אולצו יהודי וונציה לסמן את יהדותם, גם באמצעות סממנים חיצוניים. לאורך מאה השנים הבאות, חיי היהודים בוונציה היו מלאים בהגבלות, כולל איסור רכישת אדמות, לחצים להתנצר ועלילות דם.