top of page

חדר בריחה - גטו בריחה, מייצג היסטורי, עם שלל חידות המניעות למציאת "צופן התקווה" 050-2578313

Updated: Aug 10, 2020

חדר בריחה שהוא גטו בריחה

לראשונה בעולם: חדר בריחה שהוא גטו בריחהחדר בריחה – גטו בריחה נפתח ב"מיני מוזיאון שואה או תקווה" אשר בירושלים ובו מיצג היסטורי - אמנותי עם חידות רבות המניעות את המבקר, עד למציאת "צופן התקווה" שיחבר אותו מבדידותו לעבר החיבור החברתי, כפי שנוצר במרד גטו ורשה. חדר הבריחה - גטו בריחה מיועד גם לילדים והכניסה בחינם


את המיצג יצר עפר אלוני ע"ש שרנקה (עפרה בפולנית) , מעוררת מרד גטו וורשה .

חידוש עולמי: חדר בריחה - "גטו בריחה" מיצג היסטורי, אמנותי מאתגר, נפתח לציבור ב”מיני מוזיאון שואה או תקווה", המיצג ימחיש למבקרים את תחושת הבדידות ויניע את הרצון לחיבור חברתי.

גטו הבריחה בנוי מויזו'אל, סאונד- רכבות וטקסט - הקראה מיומנה של אנה פרנק ומצוואתה של רחל שרנקה זילברברג קופיטו- מעוררת מרד גטו ורשה.

חדר הבריחה נועד להנציח את חיי היהודים תחת שיטת הגטו הנאצי, כשברקע השאלה המתבקשת איך יוצאים מגטו הבריחה? והאם קיים "גטו מנטלי" המבודד אותנו בחיינו?

מספר חידות מניעות את המבקר: 1. מה מטרת הגטו? 2. האם ניתן להתרגל לרע? למה העולם שתק אז? 3. מה ההגדרה של הישרדות? 4. למה העולם שותק היום? 5. מה ההגדרה של הצלחה? ועוד... רק בציון עובר, יקבלו המבקרים את צופן התקווה שיוציא אותם מהגטו.

על הגטו: 

"הפרד ומשול", המטרה של הנאצים, הייתה לבודד את היהודי מהחיים החברתיים באופן כמעט מוחלט עד להשמדתו הסופית. מחיקת כל אפשרות לקשר אל העולם שמעבר לגטו וכן, עידוד של מלשינים יהודים, יודנראטים וקאפויים שהוסיפו לתחושת הבדידות, כי עם מי תשתף את מחשבותייך, כשאתה מוקף במודיעים ומשת"פים.


ההיסטוריה של הגטו באירופה החלה כבר בתחילת המאה ה14 בה אולצו יהודי וונציה לסמן את יהדותם, גם באמצעות סממנים חיצוניים. לאורך מאה השנים הבאות, חיי היהודים בוונציה היו מלאים בהגבלות, כולל איסור רכישת אדמות, לחצים להתנצר ועלילות דם.


במהלך מלחמת העולם השניה פסקה האוכלוסייה היהודית בפולין, למעשה, להיות ציבור מאורגן, הגרמנים ניתקו כל קשר בין הקהילות ומנעו כל אפשרות להחליף דעה, לטכס עצה ולהתארגן לקראת הבאות. הגרמנים לא השאירו ליהודים כל מקור של אינפורמציה: מקלטי הרדיו הוחרמו, העיתונים נסגרו, ואף קשרי-המכתבים עם חוץ לארץ, פרט למקרים יוצאים מן הכלל, הופסקו. כל קהילה נאלצה מעתה להיאבק לבדה וכולן יחד גיששו באפילה, מבלי דעת איזו דרך יבחרו להן, וכיצד ינהגו נוכח הגזרות.

לאור כל זאת חזרה  רחל שרנקה זילברברג קופיטו  מוילנה לגטו ורשה, כשהיא משאירה מאחור תינוקת בשם מאיה, שרנקה ידעה מניסיונה בוילנה, על כוונת הנאצים להשמיד את היהודים וחברה לידידיה מילדות בגטו ורשה כדי לעורר את המרד תוך כדי הקרבה עצמית. "מיני מוזיאון שואה או תקווה" הוקם לזכרה וכן על מנת להציף את סיפורה ואולי כך תמצא בתה מאי, כי "חזקה שבת קול לא שבה ריקם"...


סרטון מהמוזיאון: https://youtu.be/OdNmHaKnQrc


מיני מוזיאון שואה או בריחה, שד' הרצל 120, ירושלים

לאתר המוזיאון: https://www.code2hope.net/ghetto-room

לתיאום ביקור: 0502578313


השאלה, איך צונזר מרד גטו וורשה, מלווה את הסיור במיני מוזיאון שואה או תקווה

השאלון מביט על עפר ע"ש שרנקה מצביע על דודתו שרנקה, במרומי הפסל בדמיי חיי בוורשה

היצירות המצויות בגטו בריחה

בכניסה לגטו בריחה

הכניסה לחדר בריחה
77 views0 comments

Recent Posts

See All

מניפסט כלכלי-חברתי-תרבותי-שיווקי, עופר שרנקה אלוני- "סוקרטס של פרסום"(סבר פלוצקר)

בסיור של שעה פלוס, תמצאו ב"ה את האמור בכתבה זאת חלק- א' נקודת אחיזה בהבנת השיווק בשנים הראשונות למילניום החדש מתמודדות חברות כלכליות המציעות את תוצרתן ושירותיהן לציבור עם שני נתוני פתיחה , העלולים לסת