top of page

כתיבה אפקטיבית - כתיבה מסחרית - כתיבה היוצרת סיפור שיווקי

סטוריטלינג - סיפור שיווקי המענה המעורר

סטודיו צופן התקווה, מטמיע אסטרטגיה של תקווה – שהיא המניע של קהלי היעד לתנועה לחיבור ולקניה, באישי, חברתי, שיווקי ומדיני, הנושאים שבהם אנחנו מטפלים:

1. כתיבה מסחרית 2. הכלי לאירוע דינמי – קמפיין דינמי  3. עיצוב פנים עם פנימיות 4. סטורי בורד התקווה, ציור עם תוכן למוסדות

 

בהמלצת משרד החוץ, סבר פלוצקר, שרי אריסון ועוד. לקוחות: פרטיים, משרד החוץ, משרד התיירות, קוואסקי, hp

 

דוגמאות לכתיבתי: 1. אישי - ימי הולדת חתונות ולא רק... 2. חברתי -  לעמותות, מוסדות והשקות, הרוצות ליצור אמון שייקשור ויעורר את הנוכחים לעשייה משותפת  3. שיווקי - המענה המעורר לרכישה 4. מדיני - גם מדינה דורשת לשיווק 

הקדמה מקדימה

אם היום שנת 2021 אז כבר בשנת 2000 (לפני 20 שנה) פרצתי את הדרך עם המושג "סיפור שיווקי" שכיום הפך להיות סטוריטלינג. בזמנו חברות כמו מקאן אריקסון, פרסום אוקיי ועוד הזמינו אותי לסיעור מוחות בנושא. מצרף בזה מספר דוגמאות שהגבירו את המכירות וקיבלו ביקורות טובות. אז אם אתם רוצים לקדם את העסק שלכם, אני ממליץ להתחיל באמירה - קופירייט כי "בעשרה מאמרות נברא העולם" ולא בגרפיקה אחרת היינו מקבלים את התנך כקומיקס. מאחר ואני לא מאמין בפליירים ופרוספקטים הנשאים על רקע רוח של כעשרות אלפים מסרים פרסומיים שאנו חשופים אליהם ביום! וכדי לבדל  את לקוחותיי ממהלכים שיווקים פרסומיים שטחיים הנשענים על עיצוב וגרפיקה בלבד המשולים לזיקוק מרשים בשיאו  שכבה כלא היה, לאחר שניה... בניתי קונספט  של סיפור שיווקי. להלן תמצית הסיפורים השיווקיים:

1. דוגמאות לכתיבה מסחרית מעוררת שיצרנו והפקנו בארץ ובעולם

תיירות

צייר לי כוכב* - "קמפיין דינמי" היוצר חזון משותף בין כוכבי ארצות הברית לכוכב הבודד שבדגל ישראל
*גם הכוכב הבודד מאיר את עולמינו החשוך, מעט מהאור דוחה הרבה מהחושך

תיירות בסטוריטלינג
תמונה4.jpg
קמפיין דינמי - מדיני תיירותי.jpg
קמפיין דינמי שרלוט ארהב צייר לי כוכב.jpg
torismkons.jpg

רכב

נקודת המפגש שבין הטכנוקרט לרומנטיקן ע"פ הספר  "זן ואחזקת האופנוע"

אופנועי KAWASAKI יבואן מטרו, תערוכת אוטומוטור 2000

רכב בסטוריטלינג
FB_IMG_1446476190730.jpg

תערוכת אוטומוטור, השקת האופנוע החזק בעולם ZX-12R

בספר "זן ואמנות אחזקת האופנוע"  מציין המחבר, כי בעולם קייימים שני אבות-טיפוס, שאם שניהם היו נוסעים באותה רכבת, הרומניטקן היה מסתכל על הנוף ואילו השני, הטכנוקרט היה רץ לקטר לראות איך הרכבת מתנהלת מבחינה טכנית. אחת הדילמות של המחבר היא איך מפגישים שני טיפוסים שונים כל כך, כאשר האחד מייצג את המכניזם והשני את הרומנטיקה?  את התשובה תמצאו בביתן 20 בתערוכת אוטומוטור." בתערוכה גישרנו בין שני קצוות מנוגדים, קצה טכני, תוך הדגשים לפן הטכנולוגי ומנגד מופיע קצה רומנטי  בקצב הזרימות של הצייר ואן-גוך לפחות*.

השבירה והמעבר החד בין שתי הקצוות, הרומנטיקה והמכניזם, עוררה את הקהלים השונים, מתרדמת ההרגל של חיי השעה ויצרה בהם מניע לרכישה... 

*לפחות - כי לואן-גוך לא היה אופנוע ולי יש

globs news.jpg
קוואסקי 111.jpg

העיתון גלובס מצא עניין בפרסום ללא תשלום את הקונספט הביתן

mariv oto.jpg

אוטומוטור 2000, שננעלה אתמול, הייתה תערוכת הרכב הטובה ביותר שנערכה בישראל. היבואנים הבינו, כי זאת הזדמנות פז לשדר תדמית ולהעביר מסר. המופע של מטרו התבסס על מיצג של עפר אלוני, המוגדר כ"יוצר רב תחומי", ששילב באופן חכם ומעורר התפאלות בין המטרות החשובות של תערוכת רכב: שיפור התדמית של מוצר ושל יבואן, הצגת המוצרים, ו"יצירת חשק" אצל הלקוחות.

עוד הוכחה לחשיפה תקשורתית בחינם כשלמוצר יש נקודת מפגש עם תוכן ו"אמנות נטו" ברקע

קליית יוסי עפר עבודות.jpg
קלית כתבה צד שמאל.jpg
קלית יוסי.jpg

מזון

קלית יוסי יריד המזון הבין לאומי באמסטרדם

התגשמות החלום של יוסף, סיפור פילוסופי שיווקי

לפני 23 שנה החלום שהנחה את יוסף היה כיצד ניתן לקלות גרעין ושיישאר בו הטעם של הטבע? שהרי מה יותר טבעי מחמנייה שממנה נקטף הגרעין. הוא ייחס לגרעין חשיבות רבה, שהרי גרעין במהות מייצג עתידנות כי הוא פרי שממנו עתיד להתפתח צמח חדש. הוא חיפש וחיפש את הגרעין האולטימטיבי שעליו יערוך את ניסיונותיו לשילוב בין טכנולוגיה עתידנית לטעם הטבע. במסגרת חיפושיו הוא פתח מגירות, התקשר למדענים ולמד אצל החוקרים עד לרגע שמצא את הזן האיכותי בארץ שטופת שמש - המוקפת שדות מוריקים (ללא חומרי הדברה) והמובילה בתחום הקלייה. הוא הקים את "קליית יוסי" מפעל המשלב בתוכו עתידנות המטמיעה את טעם הטבע בגרעין.

עוד הוכחה כשהתוכן מעורר עם רקע אמנותי, מקבלים ערך מוסף של פרסום תקשורתי אפילו על גרעינים 

רפואה

הנסיך הגדול ומלחמתו למען החיים-מלחמת כוחות האור בכוחות החושך

הקונספט  שחולק לקופת חולים.jpg
1.jpg
2.jpg
03.jpg

המטרה: לעורר מתרדמת ההרגל בעולם הרפואה
הדרך: מבוך אקטיבי, הניתן לשלבו בכל מרכז חינוכי ו/או בתי חולים (50 -100 מ"ר)
ספונסרים: משרד הבריאות, החינוך, חברות תרופות...

רוח הדברים:  הנסיך הגדול ומלחמתו למען החיים כערך עליון

 הנסיך הגדול היא דמות אשר נולדה באחד השבילים המוליכים אל החיים... 

עוד בילדותו, הגיע הנסיך להכרה שהרצון המרכזי, מעבר לרצון להיות טייס, נהג רכבת או ברוקר, הוא הרצון לחיים כערך עליון. לכן הוא הקדיש את חייו לחיים, כפועל וכמושג.  להכשרת המצע (הקרקע) אשר עליו יגדל הילד - המייצג את החיים, ולמלחמה בגורמים אשר עלולים להפריע להתפתחותו. 

באחד מטיוליו בשדות המוריקים, הוא הבין כי הקרקע חייבת להיות דשנה ופורייה על מנת שהזרע ינבוט. כידוע, בכל זרע טמון הרצון לנבוט, והקוד המכיל את ייעודו ותכלית העץ. 
ועל דרך הנמשל, בכל ילד טמון הרצון המרכזי שהוא החיים, והשאיפה למימוש הרצונות המשניים כגון: מקצוע, תחביבים ורולר בליידס. 

לפעמים המטרות הן סמויות ובלתי נראות, למרות שהן קיימות, כמשל, לאחר שקיעת החמה, מתגלה לעינינו עולם חדש - עולם הכוכבים, וידוע שהעולם ה"חדש" הזה אשר מתגלה אלינו רק עם חשכה, הוא איתנו גם בשעות היום, אלא שאז הוא סמוי מעינינו, ולכן אין אנו ערים לקיומו. עם הופעתו בלילה - מקבל עולמנו מימד חדש, מימד של כוכבים ומזלות.

גם הרצונות שלנו קיימים, אך נחשפים רק בבגרותנו - ולכן לנער קוראים עלם, כי רצונותיו נעלמים – וכנגד, קיימים גם מכשולים וסכנות אשר סובבים אותנו מבלי שנהיה ערים לקיומם, כגון: חיידקים, מחלות, ומיני מרעין בישין.

ולכן, אם אתם מזדהים עם הנסיך הגדול ומלחמתו למען החיים, אתם מוזמנים כאן ועכשיו, למבוך של החיים, שם תפגשו חייזרים, כי את המפלצות כבר ביטלו (ייתכן שביטלו את המפלצות ועברו לחייזרים בגלל ערכים סוציו-אוקונומיים הקשורים לדור ההייטק?:) 

החייזרים מייצגים את המחלות, אשר מקיפות ולעיתים אף מתקיפות אותנו. 
המבוך יביך אותך (המושג מחייב) באופן חיובי, בשלבים הראשונים שלו, 
אבל אם תעזרו ברופאים או באחיות, תוכלו לחצות את המבוך ולהישאר עם רשמים על החיים כערך עליון, ועל המחלות והמלחמות, שיעזרו לנו כאנשים לחצות את המציאות באיכות חיים.

אם אתם מאמינים שיש מחלות, תאמינו שיש להן תרופות! זהו בעצם האיזון בין הטוב לרע בעולמנו. 

המבוך מחולק לשלושה חלקים (כמו כל דבר בצבא, שהרי מדובר במלחמה כוחות האופל – החיידקים הרעים, כוחות האור – הרופא, האחות, והתאים הלבנים , רפואה מונעת - מחר תזרח השמש. 

לאחר חציית המבוך, תשכילו בנוגע למחלות, והדרכים למניעתן, מאחר ורפואה מונעת חיונית יותר, וכן תגלו כי החיים הם באמת ערך עליון, אותו יש לשמר ע"י מלחמה בלתי מתפשרת בכל הגורמים המונעים אותם... אז לחיים ולא רק... עפר 
 

עיצוב מסעדה

עיצוב פנים עם פנימיות ל"ביסטרו בר ולא רק" ברחוב לילינבלום בת"א כל העיצוב נשען על הציור לעיל "דוד המלך חי" מלווה בקונספט 

%D7%93%D7%95%D7%93%D7%95%20%D7%94%D7%9E%

ברקע עם התרחיש (Storyboard) המציג "ארבעת מצבי הצבירה"  של דוד המלך: 1. רועה צאן – כי הצמיחה באה  רק מלמטה 2. אמיץ לב -  היוצא בניגוד להגיון כנגד גוליית 3. אנושי ומשורר - על שכתב מליבו את ספר תהלים 4. מלך בהיפוך אותיות כֻּלם – המלך שאיחד בלב הרחב ולא בשכל הצר...

הקונספט של הביסטרו בר, דוד - המלך חיי וקיים?! 

איפה הלב ולא השכל?

הוא נולד באחד מהשבילים המוליכים אל הנצח ועוד והרבה... ונהוג לשאול את זה שהאריך ימים מה סודך? (למרות או בגלל האנשים המתאבדים ברקע:) מגוון התשובות נע בין המלצה על אורח חיים בריא – "כל החיים אכלתי אמבה", לבין מוצאו של הקשיש – "אני צ'רקסי"...

מה סוד הנצחיות?

אך עוד לא היה מי ששאל  על סוד הנצחיות... וכמו תמיד המענה הוא כאן בנמצא ולא בהודו, כי "... לא נפלֵאת היא ממך, ולא רחוקה היא... כי-קרוב אליך הדבר,  מאוד בפיך ובלבבך, לעשותו." (תורה – ספר דברים ל')

איפה הרמז?

דוד המלך שעליו שרים "חיי וקיים", רומז לנו את המענה לסוד הנצחיות, בקינתו שנשא על שאול ויהונתן לאחר מותם "הנאהבים והנעימים בחייהם ובמותם לא נפרדו" (שמואל ב'). ונמצא שצופן הנצחיות מצוי בחיבור בלב הרחב ולא באינטרס (השכלתני) הצר 

איך ניזכֵר בלב?

אז אם רצונכם לשוב ולהיזכר בחיבור אל הלב, הנדיר במחוזותינו האפלים והקרים, אתם מוזמנים לחזות ב"דוד המלך חיי וקיים?" המעוצב  בתכלת, מלשון "תכלית" – תכלית החיבור אל הלב. ברחוב לילינבלום פינת הרצל, ת"א

china
סיפור שיווקי ביטוח אתר.jpg

ביטוח

מדיני בסטוריטלינג

מדיני

שם הלקוח: מדינת ישראל ו-13 חברות מסחריות בסין

5.jpg
14.jpg
13.jpg
שקופית17.JPG
בין אור לחושך כותרות סין .png
נסיון 6 א.jpg

בתערוכת אקספו בסין אל מול 40 מיליון מבקרים

קמפיין דינמי - צייר לי כוכב*
*חזון המכנה המשותף המואר של סין, ישראל ובית שמש

ביתן  dno 5 בתערוכת expo 2006 בסין יחשוף בפנייך את התובנות של חכמי סין  וחכמי ישראל לאחר שקיעת החמה, מתגלה לעינינו עולם אחר - עולם הכוכבים. העולם הזה, הנחשף לעינינו רק עם בוא החשיכה, נמצא איתנו גם בשעות היום, אלא שאז הוא סמוי מן העין ולכן אין אנו ערים לקיומו. עם הופעתו בשעת לילה, מקבל עולמנו מימד חדש - מימד של כוכבים ומזלות. 
בקמפיין דינמי, שנערך בסין בעיר Hangzhou- בביתן הישראלי DN05 אנו מזמינים אותך ואת יתר 40 מיליון המבקרים בביתן, לצייר כוכב זורח, המסמל את החזון המשותף של סין, ישראל והעיר בית שמש. בעת הביקור בביתן, נחשף המבקר למהלך דינמי תוך קבלת "הארה" – על פי חכמי ישראל וסין- על הניגודים המשלימים המרכיבים את עולמנו: אור וחושך, אדמה ושמיים, ישראל וסין**....
 **סין היא הגדולה שבמדינות העולם מבחינת מספר התושבים והשניה בגודל השטח.
 ישראל היא מהקטנות שבמדינות העולם, הן בשטח והן במספר התושבים .

 

על הביתן הישראלי בתערוכה...
בסיסה של התרבות הסינית הוא בחוכמה הסינית העתיקה, לדורותיה.
ואילו ישראל היא ארץ התנ"ך, הבסט סלר האמוני והאינטלקטואלי של כל הזמנים.
הביקור בביתן הישראלי מזמן מסע כלכלי- רוחני ותרבותי, החושף בפני המבקר שתי תרבויות שונות מאוד, הרחוקות זו מזו כמרחק מזרח מן המערב, אך הנשענות שתיהן על חוכמה עתיקת יומין, שהיא היסוד לקיומנו גם בעולמנו המודרני.


על קונספט הביתן - בין אור לחושך 
ההשוואה אינה שונה מהותית מן ההבדלה. בשני המקרים, המשווה/המבדיל בונה מחיצה בין הדברים המושווים/המובדלים, מחיצה המדגישה את ייחודו של כל אחד מן הדברים המושווים/מובדלים. בדרך זו, אנחנו מבינים טוב יותר את פשר הדברים.הבלטת הייחודיות – והניגודים שבין הדברים – הם הבסיס ללימוד ולהבנה.

מחלת ההרגל מטשטשת את הניגודים שבעולמנו וההבנה לוקה בתרדמה. לכן תיקנו חכמי ישראל את המושג הבדלה במטבע התפילה של "אתה חונן לאדם דעת".


על שיתוף הקהלים ביצירת חזון משותף
הביתן הישראלי מציג "קמפיין דינמי- צייר לי כוכב", שהוא חזון המכנה המשותף המואר של סין  וישראל, תוך שיתוף פעיל של קהלים שונים בציור כוכב (בדרך הפשוטה והרגילה – ואו תוך ניצול טכנולוגיה מתקדמת) ביצירה אחת, משותפת לכל.
הכוכב הוא המכנה המשותף המואר המופיע בדגל סין,בדגל ישראל ובסמל העיר בית שמש, העיר המארחת את באי הביתן והשוכנת ליד ירושלים, בירת ישראל.
הביקור בביתן, על מתכונתו הייחודית , יעיר את המבקר מתרדמת ההרגל ויאיר את עיניו באשר לניגודים שמשלימים המאפיינים את עולמנו...

מתוך הספר "בין אור לחושך- מפגש התובנות של חכמי ישראל וחכמי סין" שהופק והושק במקום פליירים, בתערוכת אקספו 2006 בעיר חנגצ'ו. תורגם לאנגלית וסינית

אנחנו קובעים את דעותינו ועמדותינו תוך השוואה בלתי פוסקת בין דברים שווים ונבדלים, בהבדל דק, או עבה - וחשיפת המשותף והשונה. 


מדוע אנחנו מתאמצים לערוך את ההשוואה/ההבדלה הזאת? 
לא רק בהבדלה, אלא אף בהשוואה, אנחנו יוצרים איזו מחיצה בין הדברים המושווים, 
ומציבים אותם זה לצד זה. 
המחיצה שיצרנו אינה נותנת לנו לערבב בין הדברים, מבליטה את הייחוד של כל אחד ואחד מהם ומסייעת לנו להבין טוב יותר את פשרם. 


מחלת ההרגל מקהה את עינינו ומטשטשת את ראיית הניגודים וגילויי הייחודיות 
הקיימים בעולם הסובב אותנו. 
הטשטוש הזה הוא סם שינה, המפיל תרדמה על הבנתנו. לכן תיקנו חז"ל לאזכר במוצאי שבת, בברכת חונן הדעת, את ההבדלה שבין האור לחושך. כי אם אין דעת – הבדלה מניין?!

כשהחושים מתקהים, רק החריג ויוצא הדופן מצליח לחדור אל תודעתנו. רק הקיצוניות - בהבדלים, בניגודים - עוברת את מסך האטימות שירד עלינו. לא במקרה מכנה העברית בשם נער את האדם בצעירותו, בשנים שבהן ערנות מוגברת היא התכונה המאפיינת אותו (נערי וערני הן אותה מילה עצמה, בשינוי סדר האותיות).

 

חיבור זה מבוסס על ליקוטים מדברי חז"ל*. ניסיתי להעביר בו, באמצעות המילים, את אשר גיליתי בשעה שהתחלתי להבחין בין אור לחושך, במובנם הרחב. תקוותי היא שהקריאה בספר זה, על מתכונתו המיוחדת, תהיה עבור הקורא לאירוע אשר יעיר אותו מתרדמת ההרגל ויפקח את עיניו לראות את האור, אך גם את החושך המקיף ארץ. מדובר, אחרי הכל, בניגודים משלימים- כניגודים העומדים במרכז תצוגת הביתן הישראלי בתערוכה זו: של מפגש התובנות בין חכמי סין לחכמי ישראל.

__פרומו 222 - עותק (2).jpg
11.jpg
12.jpg

גב הספר שכתבתי בסין ושימש ככלי עם תוכן להבדיל מפליירים

התוכן מושך את התקשורת 

המפרסמת את לקוחותיי בחינם

השגריר הסיני, השגריר הישראלי ואני מציירים כוכב סיני וכוכב יהודי

אני מתראיין לרשתות הסיניות על התוכן של הביתן, התוכן מוכר

china.jpg

המצע שעליו ציירו מיליוני מבקרים את הכוכב שהביע את החזון של השיתוף בין היהודי לסיני.

שמן מצוייר.jpg
bottom of page